Advertisement

Çinli fintech devi Ant Group, güçlü talepten dolayı, ilk halka arz (IPO) için değerleme hedefini en az 280 milyar dolara yükseltmeyi planlıyor. Trump yönetiminin dikkatini şirkete yönelik kısıtlamalara çevirmesine karşın satışa ilişkin süreç devam ediyor. Ant Group, aynı zamanda Çin'de yaygın olarak kullanılan ödeme sistemi Alipay'in de sahibi.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Hangzhou merkezli şirket, yatırımcılarla yapılan ilk görüşmelerin ardından, hedefi önceki seviyesi olan 250 milyar dolardan en az yüzde 12 artıracak. Konunun gizli olmasından dolayı isimlerini vermeyen kaynaklar, Ant'ın satıştan yaklaşık 35 milyar dolar fon sağlamayı amaçladığını kaydediyorlar.

ABD'den kaynaklanan güçlüklere karşın, Alibaba'nın sahibi Çinli milyarder Jack Ma'ya ait Ant Group, aynı kaynaklara göre, Hong Kong ve Şanghay'da aynı günde gerçekleştirilecek satışla birlikte dünyanın en büyük ilk halka arzı olması beklenen bu süreci devam ettiriyor. Bu arz sonrası, Ant Group, Bank of America Corp.'tan daha büyük olacak ve Citigroup Inc.'nin 3 katı büyüklüğe erişecek. Aynı zamanda bu satış sonrası şirket, Aramco'nun halka arzdan sağladığı rekor 29 milyar dolarlık fonu da aşmış olacak.

Kaynaklar, Hong Kong Borsası'nın, Çin ve Hong Kong'da çifte halka arz yapmak isteyen şirketler için bir yasal gereklilik olan Çinli menkul kıymet düzenleyici kuruluş onayı öncesi, gelecek hafta bir oturum düzenleyeceğini belirtti. Hong Kong Borsası, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ülke dışından 28 profesyonelden oluşan bir panel ile düzenlenecek Hong Kong oturumunun haftalardır gerçekleştirilmesi bekleniyor, ancak bu etkinlik henüz gerçekleştirilmedi. Eğer bu oturum daha da geciktirilirse, şirketin halka arzı 3 Kasım'daki ABD seçimlerinden sonra ortaya çıkabilecek belirsizlikle mücadele etmek durumunda kalabilir. Hong Kong'da ilk halka arzın fiyatlanması ile işlem görmeye başlaması arasındaki 1 haftalık boşluk, bu belirsizlik ortamı ile çakışabilir.

Trump yönetimi, Ant Group ve rakibi Tencent Holdings Ltd.'ye, bu şirketlerin dijital ödeme platformlarının ABD'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu iddiasıyla kısıtlamalar getiriyor.