Advertisement

Batı Çin bölgesinde devasa bir polisilikon fabrikası işleten Daqo New Eneregy Corp., pazartesi günü yaptığı açıklamada Moğolistan içlerinde ikinci ve daha büyük bir tesis inşa edeceğini duyurdu.

BloombergNEf verilerine göre Sincan bölgesinde inşaat halinde olan ya da duyurulan projelerin Çin geneline oranının 2020 sonunda yüzde 40 iken günümüzde yüzde 15’e düştü.

Bu kaydırma kararı, Çin tarafından sert bir dille reddedilen, ABD’nin, Müslüman Uygurları sindirmek amacıyla bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı iddilarıyla ilgili incelemelerini yoğunlaştırması sonrasında yapıldı.

ABD bu yıl içinde birkaç Çinli firmaya ait güneş panellerine el koyarken Kongre, üretilen ürünlerin yapımında zorla çalıştırmanın kanıtlanamaması durumunda Sincan bölgesindeki firmalardan ABD’ye ürün nakliyatını yasaklayan bir tasarıyı onayladı.

Sene başında fabrikasını medya mensuplarının incelemesine açan ve hisseleri New York Borsası’nda işlem gören Daqo Salı günü yaptığı açıklamada fabrikalarının zorla işçi çalıştırma konusuna hiçbir zaman dahil olmadıklarını ve yeni tesislerini bölge dışında konumlandırmalarının yaptırım riskiyle hiçbir alakası olmadığını kaydetti.

Yatırımcı İlişkileri Müdürü Kevin He’ye göre, Moğolistan seçiminin arkasında bölgenin daha iyi bir enerji nakil hattına sahip olması ve yenilenebilir enerjilere daha fazla erişim sağlaması ve bu sayede müşterilere daha az karbon ayak izine sahip ürünler sunabilecek olması yatıyor.

“İç Moğolistan çok fazla güneş ve rüzgar enerjisine sahip” diyen He “Dolayısıyla bölge bize belirli oranda yenilenebilir enerji kullanmak için ideal bir ortam sağlayacak” ifadelerini kullandı.