Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Devlet Döviz İdaresi'nin eski yöneticilerinden Guan Tao, para birimi yuandaki volatilitenin hala kabul edilebilir düzeyde olduğunu, ancak ihtiyaç olması halinde Japonya'nınkinden daha büyük miktarda müdahaleye hazır olunması gerektiğini belirtti.

Tao Bloomberg'e verdiği mülakatta yuandaki dalgalanmaın henüz ekonomik şok veya enflasyonla sonuçlanmadığını, piyasaların hala sakin, finansal istikrarın da yerinde olduğunu kaydetti. Bu durumun Çin Merkez Bankası'nın Asyalı komşusu Japonya'da olduğu gibi büyük ölçekli bir döviz müdahalesini gerektirmediğini kaydeden uzman, dalgalanmaların 'makul seviyede' olduğunu ifade etti.

Guan sözlerini "Ancak bazı spekülatörler fazla ileri giderse Merkez Bankası döviz piyasasına Japonya'dan daha büyük bir müdahaleye hazır olmalı" şeklinde sürdürdü.

Onshore yuan Pazartesi günü dolar karşısın da 15 yılın en düşük seviyesine inmiş, zımni oynaklık da yükselmişti. Çin Merkez Bankası'nın ABD Merkez Bankasıyla faiz farkının genişlemesi ve Çin'in 'Sıfır Kovid' politikasının büyüme endişelerini artırması para birimini olumsuz etkiliyor.

Çin Merkez Bankası yuanı desteklemek için günlük fiksingler ve vadeli piyasalarda kısa pozisyon almayı daha pahalı hale getirmek gibi çeşitli adımlar atmıştı.

Japonya'da da faiz farkları yenin dolar karşısında 30 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden olmuş ve yetkililer para birimini desteklemek için rekor müdahalede bulunmuştu.

Onshore yuan bugün dolar karşısında yüzde 0,2 düşerek 7,3190 seviyesinden işlem görüyor.