Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei Türkiye'de de denemeleri devam eden Çin aşısında ciddi bir yan etkiye rastlanmadığını belirtti.

Bloomberg HT yayınına katılan Cui, “5 değişik teknikle 11 aşı araştırması yaptık. 11 aşı denemesinden 5 tanesi 3. Faz deneme aşamasındadır. Bunun içindeki 3-4 faz 3’ü bitirecek ve pazara girecek. Türkiye’de deneme aşamasında olan Sinovac aşısı var. Diğer aşıları yakından takip etmiyorum ama bizim faz 3 aşamasında deneyenlerden hiçbir yan etkisi olmadı” diye belirtti.

ABD’nin yeni başkanı Biden için ise, “Başında kim olursa olsun ABD çok önemli ve güçlü bir ülkedir ve biz ABD ile çatışmada içinde olmak istemiyoruz. Karşılıklı kazanç içerisinde olmak istiyoruz. Karşıdan saldırı gelirse biz elimizden geleni kendi menfaatimizi korumak için elimizden geleni yaparız” dedi.

Son olarak Çin ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunan Cui, “Çin ekonomisinde yeni aşamaya girdik. Çinin içindeki mutlak yoksulluğu tamamen bu yıl içinde kaldırılacak. Çin ekonomisinde 5 ayaklı yeni bir aşamaya geçeceğiz. İç pazarı dış dolaşımla tamamlayarak ekonomiyi geliştireceğiz. Çin ekonomisi eskiye göre çok daha güçlendi. Ticaret savaşında ABD hükümeti diğer ülkelere de baskı yaptı” dedi.