Advertisement

AK Parti MYK toplantısında Meclis kulislerine yansıyan bilgilere göre İdlib'deki göç krizi, Suriye meselesi, Rusya ile ilişkiler ve iç siyasete ilişkin konular masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib ve Libya konusunda "İdlib ve Libya'daki gelişmeler Akdeniz'de suların ısınmasına neden olabilir. Birleşmiş Milletler artık yaşananlara ilgisiz kalamaz.İdlib Harekatı bir an meselesidir" dedi. 

Diğer yandan Rusya ile sorun alanlarıyla sorunsuz alanları karıştırıp işin içinden çıkılamaz hale gelmesini istemediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nedenle İdlib ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini vurguladı. Erdoğan, S-400, TürkAkım ve Rusya ile ticari ilişkilerin Soçi ve Adana mutabakatlarından ayrı alanlar olduğunu da kaydetti. Erdoğan, "Sorunlu kısımları masada sahada atacağımız adımlarla yoluna sokmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki gelişmelere ilişkin ise, "Suriye ve Libya'daki gelişmeler Akdeniz'de suları ısıtacağa benziyor" derken, Birleşmiş Milletlerin daha aktif rol alabileceğini ve Suriye'de anayasa yazım sürecinin öne çıkabileceğini vurguladı.