Advertisement

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak Bloomberg HT'deki İş Dünyası programında Hande Berktan'a konuk oldu.

DEİK'in 2020 stratejilerinden bahseden Olpak "ticari diploması kavramına odaklanacağız, yani daha fazla ihracat, daha fazla yatırım yapacağız ama işin bir de kendini doğru anlatabilme tarafı da var. Daha fazla ticari diplomasiyle kendimizi doğru anlatmaya yöneleceğiz" diye konuştu.

ABD - İran geriliminin Türkiye'ye olumsuz yansıyacağı beklentisi olduğunu belirten Olpak "Bundan sonraki sürecin mihenk noktalarından biri Irak olacak gibi.. Ticari etkiler olabilir ama inşallah başka etkileri olmaz. Suriye örneğinin sonuçlarını hala yaşıyoruz. İşin sonucunun nereye gittiğini bilemediğimiz bir risk var. İş dünyası olarak yapabileceğimiz fazla bir şey yok . İtidal tavsiyesinde bulunuruz. Yatırımcılara temkinli olma tavsiyesinde buluruz ama kalan kısım siyasetçilere düşüyor" diye konuştu.

Olpak Merkez Bankasının faiz indirimlerinin Türk iş dünyasının iştahını artıran bir faktör olduğunu söyledi.

Olpak ayrıca 2019 yılının düşük büyümeyle ama pozitif kapanacağını, bu yıl da makul bir büyüme olacağına inandığını ifade etti.