Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Delta Havayolları, önümüzdeki 6 ayda ticari uçuşların iyileşme ihtimalinin fazla olmadığını düşünerek, 1,941 pilotunun Ekim ayında işine son verecek.

Delta tarafından paylaşılan şirket içi bir notta, 1,806 pilotun gönüllü olarak emekli olmasına rağmen şirketin azaltılmış uçuş takvimi için hala gerekenden fazla pilotu olacağı belirtildi. Şirket “Havayolları Pilotları Sendikası” ile anlaşıldığı takdirde, pilot ücretlerinin azaltılarak, işten çıkarmalardan kaçınılabileceğini de söyledi.

Şirketin uçuş operasyonları kıdemli başkan yardımcısı John Laughter, “Altı aydır bu krizin içerisindeyiz ve sadece gelirimizin %25’i karşılandı” dedi ve “Maalesef önümüzdeki altı ayda bu gidişatı değiştirecek çok az katalizör görüyoruz” diye ekledi.

Delta yaptığı açıklamayla beraber ABD’de, federal finansal yardımlarla desteklenen iş koruma programının bitmesiyle, 30 Eylül’den sonra binlerce kişinin işten çıkarılma riski olduğunun da altını çizmiş oldu.

ABD Kongresi'nde, işgücü üzerinde aynı kısıtların devam ettirilmesini öngören, ödeme desteği programının altı ay uzatılması hakkındaki tartışmalar ise şu an çıkmazda. Seyahat talebi, neredeyse geçen yılın üçte birinden az.