Advertisement

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, koronavirüs pandemisinden kaynaklı hasar karşısında ABD ekonomisine yönelik desteği genişletecek 2.2 trilyon dolarlık teklifini açıkladı.

Geçen hafta Beyaz Saray ile müzakerelerde son bir deneme yapılmasına ilişkin görüşmelerin ardından açıklanan plan, Ağustos başından beri süren Kovid-19 destek paketi kördüğümünü çözmeyi hedefliyor.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazartesi günü Demokratların teklifinin açıklanması sonrasında görüşme gerçekleştirdi. Pelosi'nin sözcüsü Salı günü yeniden görüşme gerçekleştirilmesinin planlandığını belirtti.

Teklifin görüşmelere netlik kazandırmasına karşın telaffuz edilen rakam, Cumhuriyetçilerin destek verdiği seviyelerin çok üzerinde. ABD Başkanı Donald Trump 1.5 trilyon dolara kadar olacak bir pakete destek vereceğini söylemişti. Ancak bu bile Senato'daki Cumhuriyetçilerinbu ay başında dile getirdiği 650 milyar dolarlık rakamın çok üzerinde.

Pelosi, Pazartesi günü erken saatlerde MSNBC'ye yaptığı değerlendirmede eğer seçimden önce anlaşmak mümkün olacak ise Beyaz Saray'ın yeni bir teşvik turu için çok daha fazla bir harcamayı onaylaması gerektiğini ifade etmişti.