Advertisement

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Kobi Zirvesi'nde bankanın Emirates NBD'ye satış sürecine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15.48 milyar TL'lik satış bedelinin aşağı yukarı defter değeriyle örtüştüğünü kaydeden Ateş, "21 Mayıs'ta hissedarlık alım sözleşmesi imzalanmıştı. Düzenleyicilerin onayının beklendiği süreçte kurda ciddi dalgalanmalar oldu. Sözleşmeyi imzaladığımızda bankacılık sektörünün piyasa değeri/defter değeri 0.70x idi şu anda 0.50x civarında.  Ekim sonu itibariyle 14,6 milyar TL olarak değerlenen fiyat şu anda 15,5 milyar TL oldu. Rakam, defter değeriyle birebir örtüşüyor. Çok büyük bankalar defter değerlerinin hayli altında, yarısı kadar işlem görürken Denizbank hisselerinin bire bir değerle el değiştirmiş olması çok önemlidir. " diye konuştu.

Alıcı ve satıcının anlaştığını, satışın henüz sonuçlanmadığını bildiren Ateş sözlerini şöyle sürdürdü: "Alıcı ve satıcının mutabakatı üzerine anlaşma yapıldı. Biz yönetimiz burada söz sahibi hissedarlardır. Satış sonuçlanmamıştır. Alıcı ve satıcı anlaşmıştır ama regüle edilmiş bir sektör olduğumuz için tüm düzenleyicilerin vereceği onayla geçerlilik kazanacaktır. Bu sürecin mümkün olduğunca kısa olmasına çalışacağız. Denizbank'ın yolunda, yönüne herhangi bir değişiklik yaratmayacak."

Sermaye enjeksiyonunun olup olmayacağına soruya ilişkin Ateş, "Olabilir. Hissedaın bileceği bir iş. Yönetim kurullarında alınmış bir karar olmadan ben size olur veya olmaz diyemem. Gereği neyse hissedar yapar. Karlı büyüyecek bir yapınız varsa ve koyduğunuz kaynağı fazlasıyla geri alabileceğinizi düşünüyorsanız yaparsınız. Ama ne kadar güçlü sermaye ile girerseniz kaldıracınızı o kadar iyi kullanırsınız" açıklamasında bulundu.

Ceren Dilekçi/Bloomberg HT