Advertisement

Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim 2020 yılı için olumlu olduklarını, bu sene önceliklerinin verimlilik olduğunu, e - ticarette paylarını % 10'a yükselteceklerini belirtti.

Öncelikle bir toparlama yapalım; 2019'u nasıl bitirdiniz? 2020 yatırım planlarınız neler?

Ümit Zaim: 2020'de o kadar çok mağaza açmayacağız, belki birkaç tane açarız. Şu anda bütün önceliğimiz karlılık ve verimlilik. E-ticaret perakende sektöründe bütün hikayeyi değiştiriyor, bizim de e-ticarette cirodan payımız yüzde 6 idi, bu sene yüzde 10 olacak. Mağaza açmasak bile e-ticaret sayesinde büyüme ihtimalimiz var. Burada asıl önemli olan mevcut mağazalarımızda satışlarımızı nasıl artırabiliriz.

3 buçuk milyon dolar bir ihracatımız var, bundan sonra yurtdışına nasıl açılabiliriz bunu düşünüyoruz. Bu faizlerin durumu, geçen sene 20'den 35'e çıktı ben nasıl gideceğim yurtdışında mağaza açacağım, açık konuşmak lazım. Bütün istediğimiz istikrar.

"FAİZLER İNERSE AVRUPA'YA AÇILACAĞIZ"

Hem tekstilci olarak, hem de ayakkabıcı olarak mağazalarımızı yurtdışına açmamız lazım. Yurtdışında toplamda 13 mağazamız var, bu sene de Ürdün'de açıyoruz. Yani bu faizler biraz daha inerse Avrupa'ya da açılmak istiyoruz.

Ayakkabı sektöründe birçok konkordato yaşandı, 2020 sektör için daha iyi geçer mi beklentiler ne yönde?

Ümit Zaim: Türkiye'de 400 milyon ayakkabı üretiliyor, bunun 250 milyonu iç piyasada üretiliyor, 150 milyonu ihracata gidiyor. Bu sene de ihracatımız 1 milyar dolar oldu, bu da fena bir rakam değil.

Ziraat Bankası ayakkabı sektörü için bir kredi sağladı, hem üretim hem de istihdam için..Bu finansman kaynağı sektör nasıl etki etti?

Ümit Zaim: Ayakkabı üreticileri kaç tane işçi çalıştırıyorsa kişi başına 50 bin TL kredi veriyor, tabi bu mevcudu korumak için çok önemli. Daha fazla işçi alırsanız da artı bir 150 bin TL veriyor, bu çok iyi oldu.

2020'de sektör için belli başlı riskler neler?

Ümit Zaim: Bir kere bu faizlerin düşmesi bizi inanılmaz rahatlattı. Faizler % 15'lere düştü ve 10'lara düşecek diye de umudumuz var. Banka kredi kartlarının faizleri şu anda 1.5'a indi. Geçen sene bütün çalıştığımızı bankalara, faize verdik. AVM'lerdeki kiraların TL'ye dönmesi de bizi rahatlattı. Şu anda moralimiz gayet iyi. 2020'ye de olumlu bakıyorum."