Advertisement

Deutsche Bank Tematik Araştırma Direktörü Jim Reid ve Stratejist Karthik Nagalingam, önümüzdeki yıl yaşanabilecek olası bir resesyon ve gittikçe daha da karmaşıklaşan fonlama ortamında aşırı düşük temerrüt döneminin 2022 sonrasında bitmesinin beklendiğini belirtti.

Yukarı yönlü olan tahvil getirileri ve borçlanma oranları arasında bir çekişme yaşanacağı ve otoritelerin müdahale etme zorunda kalabilecekleri belirtiliyor.

Deutsche Bank stratejistlerine göre Avrupa’da yüksek getirili tahvillerde temerrüt oranının 2023 sonunda yüzde 3,8’e ve 2024 sonunda yüzde 6,6’ya ulaşması devam eden yılda ise yüzde 2-4 arasına çekilmesi bekleniyor.

Fonlama maliyetlerinin arttığı, kârlılığı ve serbest nakit akışını vurmaya başlayabileceği belirtilirken olumlu bir gelişme olarak çöp kredi oranlarına sahip borçluların ise borç-özsermaye oranındaki bozulmalar nedeniyle rekor faizlerle borçlanabileceğine vurgu yapıldı.

Resesyon ihtimaline değinilen notta gerçekleşmesi durumunda enflasyonun düşerken daha yapışkan hale gelebileceği ve merkez bankalarının kullanabileceği silahları azaltabileceğine dikkat çekildi.