Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük emeklilik fonu, koronavirüs pandemisinin küresel piyasalarda sert satış dalgası getirmesinden dolayı, 2020 yılının ilk üç aylık döneminde rekor zarar açıkladı.

Japonya'nın Devlet Emeklilik Yatırım Fonu, Cuma günü Tokyo'da yapılan açıklamaya göre, Mart sonunda biten üç aylık dönemde yüzde 11 ya da 17.7 trilyon yen (164.7 milyar dolar) kaybetti. Değer bazında düşüş, Nisan 2008'e kadar dayanan veriler dikkate alındığında en büyük kaybı işaret ediyor. Bu kaybın ardından fonun toplam varlıklarının değeri 150.63 trilyon yene indi. Fonda en kötü performans gösteren yatırım yabancı hisse senetleri olurken, bunu lokal hisse senetleri izledi.

Bu sonuçlar, fonun üst yönetimi değiştirmesi ve denizaşırı tahvillerde daha fazla odaklanmak üzere varlık tahsisini revize etmesinden birkaç ay sonra geldi. İçinde bulunulan mali yıldaki kazançların tümünün geri verilmesine neden olan bu kayıp, sosyal güvenliğin 10 milyonlarca Japon emeklisi için önemli bir endişe kaynağı olmasından dolayı siyasilerin dikkatlerini üzerine çekebilir.

Fonun başkanı Masataka Miyazono, "Lokal ve yabancı hisse senetlerindeki düşüş bu mali yıl için negatif getiriye yol açtı," dedi ve "Her iki hisse senedi piyasası 2019 yılında, ABD-Çin ticaret müzakerelerinden kaynaklanan baskıya rağmen güçlü seyretti. Küresel koronavirüs pandemisi yatırımcıların riskten uzaklaşmasına neden oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Denizaşırı tahviler söz konusu çeyrek dönemde pozitif getiri sağlayan yegane büyük varlık sınıfıydı. Bu menkul kıymetler yüzde 0.5 getiri sağlarken, lokal tahviller yüzde 0.5, lokal hisse senetleri yüzde 18 ve yabancı hisse senetleri yüzde 22 kaybettirdi. Nisan ayında Fon varlık tahsisini revize ederek, yabancı tahvillerin payını 10 yüzde puanı artışla yüzde 25'e çıkardı. Yabancı ve yerli hisse senetleri hedefi değiştirilmeyerek yüzde 25'te bırakıldı.

Shinkin Asset Management Co. baş fon yöneticisi Naoki Fujiwara, "Kayıplar bekleniyordu. Hisse senetleri Mart ayından bu yana yükseliyor. Bu nedenle fon Nisan-Haziran döneminde kayıplarını yerine koymalı," dedi ve "Mevcut portföy hisse senedi volatilitesine duyarlı. Şimdilerde düşük getiri ortamındayız ve bu durum muhtemelen önümüzdeki iki yıl boyunca sürecek. Bu nedenle şimdi için durum tamam ancak uzun vadede emeklilik fonu hisse senedi tahsisini düzeltmeli" şeklinde görüş bildirdi.