Advertisement

Dolar piyasaların Yılbaşı tatilinin ardından yeniden açılmasıyla birlikte G – 10 paralarının çoğu karşısında düştü. Traderlar bu hafta açıklanacak ABD imalat verisini bekliyor.

Yen yükselirken Cuma günü açıklanacak rapor öncesinde diğer G – 10 paraları dar bantta seyretti. ABD'de açıklanacak ISM imalat verisinde geçen ay bir miktar iyileşme bekleniyor.

Çin'de özel sektör imalat verisi beklentilerin altında kaldı. Çin Merkez Bankası (PBOC) Çarşamba günü zorunlu karşılıkları düşürmüştü.

Credit Agricole CIB Döviz stratejisti David Forrester, “Çin verisi beklenenden biraz daha kötüydü ve bir şeyleri harekette ettirmeye yetecek kadar değildi. ABD'de yarın açıklanacak SIM imalat verisi piyasanın hareket etmesi ve doların yönünü belirlemesi için ilk fırsat olabilir.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) dört günlük düşüşün ardından fazla değişmedi. İmalat verisinde beklenti Bloomberg anketine göre Kasım'daki 48.1'den Aralık'ta 49'a tırmandığı yönünde. Japonya'nın haftanın geri kalanında kapalı olması nedeniyle ABD Hazine tahvilleri Asya'da nakit piyasada işlem görmeyecek.

Dolar/yen paritesi 31 Aralık'ta üç haftanın düşüğünü görmesinin ardından yüzde 0.1 düşüşle 108.70 seviyesinden işlem gördü