Advertisement

Dolar güne yükselişle başladı. 

ABD Merkez Bankası'nın dün 2.3 trilyon dolar tutarında ek destek açıklaması ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva'nın Türkiye dahil tüm üye ülkelerle yapıcı temasları olduğunu açıklamasıyla dolar yüzde 2'den fazla geriledi ve 6.70 sınırının altına inerek 6.6217'ye düştü. Ancak burada kalıcı olamayarak yeniden yükseldi ve günü 6.6731'de tamamladı. Kur bu sabah da 6.68'de seyrederken daha sonra 6.71'e yükseldi.  

Artan risk iştahıyla dün Borsa da günü yüzde 3'e varan yükselişle tamamlamıştı. Burgan Yatırım borsa beklentisine dair 
"Endeks kısa vadeli direnç olarak takip ettiğimiz 96.500 seviyesine yaklaşıyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde yükseliş 98.000 bölgesine kadar sürebilir. Olası geri çekilme halinde daha öncesinde direnç olan 92.000 seviyesi rol değişimine uğrayarak destek olarak takip edilebilir." değerlendirmesini yaptı. 

Yurt içinde bugün işsizlik verisi, ABD'de TÜFE verisi izlenecek. Küresel piyasalarda gözler G20 Enerji Bakanları toplantısında olacak. Dün OPEC + koalisyonu petrol fiyatlarındaki sert düşüşü durdurmak amacıyla üretimi kısma konusunda anlaşmaya varmıştı.

Bugün ABD, İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle uzmanlar kurdaki hareketlerin daha sınırlı olabileceğini belirtiyor.