Advertisement

Altın, dolarda rallinin durması sonrası yükseldi.

Doların yükselişinin Salı günü duraksaması faiz getirmeyen değerli metal için bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altının onsu 1.638 dolar seviyesini gördü.

Altın geleneksel olarak güvenli liman olarak görülürken, merkez bankalarının uyguladığı parasal sıkılaştırmanın neden olduğu küresel resesyon endişeleri değerli metal yerine dolarda büyük yükselişleri tetikledi.

Aralarında sterlin ve yenin de olduğu diğer önemli para birimlerindeki düşüşün dolar üzerinden fiyatlandırılan emtiaların üzerinde baskı oluşturmaya devam edebileceği değerlendiriliyor.

Enerji ve hammadde piyasaları da kritik bir gösterge olan Bloomberg Spot Emtia Endeksi’nin Şubat ayından beri en düşük seviyesine gerilemesiyle darbe aldı.

“Dikkatler hala doların güçlenmesinde ve bu durum değerli metal üzerinde baskı kurmaya devam edebilir” diyen Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Enflasyonun dizginlenmesi için daha fazla faiz artışı altının güvenli liman özelliğini azaltarak güvenin negatife dönmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu ve önümüzdeki haftalarda altının 1.550 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini ekledi.

Bu hafta ABD enflasyon verilerinin açıklanması ve Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams gibi Fed yetkililerinin konuşmaları sonrası piyasa yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilir.

Genellikle dolar ve faiz oranlarıyla negatif korelasyona sahip olan spot altın, 2020’de gördüğü rekor seviyelerden sonra yüzde 20 gerileyerek ayı piyasasına girdi.