Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Dolar, Fed'in faiz indirimine gitmesine ilişkin beklentileri destekleyebilecek ABD enflasyon verisi öncesinde sekiz haftanın en düşük seviyesini gördü.

ABD Doları bu ay, piyasaların ticaret anlaşmazlığının küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği yönündeki endişelerin etkisiyle Fed'in politika genişlemesi fiyatlamasını artırmasıyla birlikte yen dışında G – 10 paralarının tamamı karşısında geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Pekin yılın başında müzakere edilen şartlara dönünceye dek Çin ile gidilecek bir ticaret anlaşmasını kişisel olarak beklemeye aldığını söylemesi de risk algısının Çarşamba günkü düşüşünde etkili oldu.

Tokyo'da Shinkin Asset Management Co. baş piyasa analisti Jun Kato, “Düşük ABD faizleri ve ABD – Çin ticaret görüşmelerindeki belirsizlik hesaba katıldığında dolar almak için neden bulmak zor. Piyasa katılımcıları ABD'nin 300 milyar dolarlık Çin malına vergi koyma riski varken iyimser olamaz.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 17 Nisan'dan bu yana görülen en düşük seviyesine gerilemesinin ardından TSİ 09:10'da yüzde 0.04 ekside 1,193.34 puan oldu. ABD 10 yıllıklarının faizi 1 baz puan azalarak yüzde 2.13 oldu. Dolar/yen paritesi yüzde 0.17 düşüşle 108.34'ten işlem gördü.

Bloomberg anketine göre ABD'de yıllık TÜFE artışı önceki ay kaydedilen yüzde 2.0'den Mayıs'ta yüzde 1.9'a geriledi.