Advertisement

Küresel likidite sıkıntısı endişeleri büyürken, yatırımcılar bir tek güvenli yer olduğunu söylüyor: Dolar.

Fonların dolar talebi artarken hisse senetlerinden tahvillere ve diğer paralara kadar neredeyse diğer her şeyi satıyorlar. Hindistan ve Endonezya hisselerinde işlemler sert düşüşlerin ardından durduruldu. Avustralya, Japonya ve Güney Kore'de tahviller geriledi ve dolar cinsinden fonlama maliyetleri yükseldi.

Singapur'da TD Securities kıdemli stratejisti Prashant Newnaha, “Nakde doğru güçlü bir yönelim var. Fed ve daha önemlisi para politikasının yapabileceklerinin bir sınırı olduğu yönünde bir algı mevcut. Piyasalar umutsuz bir şekilde bir çeşit mali adım istiyor.” dedi.

Koronavirüs salgınının giderek büyüyen etkisi, yatırımcıların küresel finans krizinden bu yana dünya ekonomisine yönelik en büyük tehdidi değerlendirmesiyle dolar talebini tetikliyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) Perşembe günü üç yılın zirvesine yükselerek Kasım 2016'dan beri en güçlü haftalık kazancına yöneldi.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen gösterge endeks TSİ 09:50'de yüzde 0.13 artıda 1,222 puan oldu.