Advertisement

Önemli piyasa paralarının birçoğunda volatilite, Paskalya Bayramı öncesinde bir ayın düşüğüne geriledi. Dolar göstergesi haftalık kaybına hazırlanıyor.

Deutsche Bank AG'nin beklenen dalgalanmalar endeksi Perşembe günü 9.06 ile 10 Mart'tan beri en düşük seviyesine geriledi. Avustralya, Yeni Zelanda ve Hong Kong, ABD ve İngiltere ile birlikte Cuma günü kapalı piyasalar arasında yer alıyor.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), Fed'in koronavirüsün etkilerini hafifletmek için 2.3 trilyon dolarlık ek yardım açıklamasıyla Perşembe günü yüzde 0.8 geriledi. ABD'de Perşembe günü açıklanan rakamlara göre işsizlik haklarından yararlanma başvuruları art arda üçüncü haftada da aşırı yüksek seviyelere ulaştı.

New York'ta Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, kaleme aldığı notunda "Dolar kısa vadede çok kırılgan görünüyor. Fed'in hareketleri dolar üzerindeki baskıyı devam ettirebilir." dedi.

Dolar bu hafta G - 10 paralarının tamamı karşısında zayıfladı. Avustralya Doları dolar karşısında en fazla değer kazanan önemli piyasa parası oldu. BBDXY haftanın ilk dört gününde yüzde 1.6 düşüş kaydetti.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bu hafta 12 baz puan artışla yüzde 0.72 oldu. 

Avustralya Doları/ABD Doları paritesi Cuma günü 0.6342'de fazla değişmedi. Parite 3 Nisan'dan bu yana yüzde 5.8 yükseliş kaydetti. Yeni Zelanda Doları/ABD Doları paritesi 0.6082'de yatay seyrederek, bu hafta yüzde 3.6 kazancına yöneldi.

NBC Financial Markets Asia Ltd. direktörü Daivd Lu, "Likidite zayıf ve birçok piyasanın tatilde olması nedeniyle pek hareket yok." dedi.

Dolar/yen yüzde 0.1 düşüşle 108.37'den alıcı buldu. Parite bu hafta yüzde 0.2 düştü.