Advertisement

Dolar tüm G – 10 paraları karşısında gerileyerek 2019'da kaydettiği son kazancını silmeye yöneldi. Sterlin önemli paraların kazançlarına öncülük etti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düşüşle Perşembe günkü kayıplarını genişletti. Gösterge endeksin Aralık'taki yüzde 1.3 düşüşü bu yılın daha önceki kazançları silmişti.

ABD Hazine tahvilleri yükseldi. 10 yıllıkların faizi 1 baz puan azalarak yüzde 1.88 oldu.

Toronto-Dominion Bank Döviz stratejisti Ned Rumpeltin, “Doların genel olarak yılın ilk yarısında güçlü kalacağını düşünüyoruz. Kötü bir mahalledeki en iyi ev gibi ve diğer yerlerde birçok zayıflık sinyali var. Daha ötesinde ise ediğer önemli ekonomilerde döngüsel faktörlerin iyileşmeye başlamasıyla doların muhtemelen zayıflamaya başlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. baş döviz stratejisti Kengo Suzuki, ekonomik görünüm ve ABD – Çin ticaret anlaşmazlığı, Brexit gibi konularda ilerleme kaydedilmesiyle piyasalarda risk iştahının arttığını söyledi.

Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.6 yükselişle 1.3076'dan işlem görerek haftalık yükselişe hazırlanıyor. Euro/Dolar yüzde 0.3 yükselerek 1.1135'ten alıcı buldu. Önceki hafta yüzde 0.4 düşen parite bu hafta yüzde 0.5 yükselişe hazırlanıyor.