Advertisement

(12:35'te güncellendi)

Dolar göstergesinin Çarşamba günkü Fed toplantısı öncesinde gerilemesiyle birlikte sterlin sekiz yıldan uzun bir sürenin en uzun yükseliş serisine yöneldi.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) Çarşamba günü üç ayın en düşük seviyesine indi. Dolar G - 10 paralarının tamamı karşısında geriledi.

Bir tradera göre hedge fonları gibi kısa vadeli spekülatif ve kaldıraçlı hızlı para hesapları Fed'in geniş para politikasını koruyacağı beklentisiyle Avustralya Doları/ABD Doları paritesinde uzun pozisyonlarını artırdı.

Bloomberg'ün ekonomistler ile gerçekleştirdiği bir ankete göre Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) projesiyonlarında ancak 2022'de faiz artırımlarının yer alması bekleniyor. Fed yetkililerinin faizleri sıfırın hemen üstünde tutması, ancak getiri eğrisi faiz kontrol önlemlerini tartışmaları bekleniyor.

Allianz Global Investors fon yöneticisi Kacper Brzezniak, iyileşen risk iştahı ve yaşanan rallinin doları zayıflattığını belirtti. Brzezniak, "Fed'in hisse senedi piyasasından çok verilere baktığı ve doğal olarak çoğu hisse traderına göre riskten daha fazla kaçındığı göz önünde bulundurulursa Fed'in aşırı güvercin olması ihtimali var." dedi.

BBDXY yüzde 0.5 düştü. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan azalarak yüzde 0.81 oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü büyük bir ihtimalle merkez bankasının tahvil faizlerine tavan koyup koymayacağını ve nasıl yapılacağına ilişkin soruları yanıtlayacak.

Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.5 artışla 1.2786 ile 12 Mart'tan bu yana görülen en yüksek seviyeden işlem gördü. Dolar/yen paritesi kayıplarını üçüncü güne taşıdı. Parite yüzde 0.5 düşüşle 107.28 ile 29 Mayıs'tan beri en düşük seviyeden alıcı buldu.

(12:35'te güncellendi)