Advertisement

Avustralya Doları, istihdamın rekor düşüş kaydetmesinin ardından G - 10 paralarının tamamı karşısında geriledi. Yen ve ABD Hazine tahvilleri güvenli varlık talebiyle yükseldi.

Avustralya Doları/ABD Doları paritesi, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günkü bir konuşmasında koronavirüs pandemisinden kaynaklı ekonomik risklere ilişkin uyarıda bulunmasının ardından Asya işlemlerinde kayıplarını dördüncü güne taşıdı.

Avustralya'da istihdam hükümetin koronavirüsün yayılmasını engellemek için gittiği kısıtlamalardan dolayı Nisan'da 594,300 azalarak 575 binlik beklentiyi aştı. İşsizlik oranı yüzde 6.2'ye yükseldi. Beklentilerin medyanı yüzde 8.2 idi. İş gücüne katılın sert düştü.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. baş Döviz stratejisti Kengo-Suzuki, "Powell'ın karamsar ekonomik görünüm değerlendirmesinin tetiklediği genel riskten kaçış Avustralya Doları'nın istihdam verisine negatif tepkisini hızlandırdı." dedi.

Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.5 düşerek 0.6421 ile bir haftanın düşüğünü gördü. Asya'da bulunan bir trader kaldıraçlı fonların istihdam verisinin ardından dolar karşısında Avustralya Doları sattığını belirtti. Ayrıca trader, Avustralya Doları'nın zayıflayan hisse senetleri görünümü nedeniyle yen karşısında da satıldığını ekledi.

Capital Economics kıdemli Avustralya & Yeni Zelanda ekonomisti Marcel Thieliant, notunda "İşsizlik oranının daha fazla tırmanmasını hala bekliyoruz. Yeniden açılma kademeli bir süreç olacak ve kapanma süresinde işini kaybeden herkes hemen yeni bir iş bulmayacak." dedi.

Avustralya Doları/yen paritesi yüzde 0.7 düşüşle 68.624 oldu. Yeni Zelanda Doları/dolar paritesi kayıplarını dördüncü güne taşıdı ve yüzde 0.1 ekside 0.5987 oldu. Dolar/yen paritesi yüzde 0.1 düşüşle 106.88'den alıcı buldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşüşle yüzde 0.63 oldu.