Advertisement

Doların güçlü rallisi, Fed'in öngörülmemiş teşvikinin traderları risk almaya ikna etmesinin ardından hız kesti.

Dolar göstergesi yüzde 1.5 ekside kapanış seviyelerine göre 2016 yılından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirerek ABD parasını rekora taşıyan 10 günlük ralliyi sona erdirdi. Likidite koşullarındaki iyileşmeyle beraber Asya ve Avrupa hisse senetleri yükselirken ABD Hazine tahvilleri geriledi.

Norveç Kronu rekor yükselişle dolar karşısındaki kazançlara öncülük etti. Avustralya Doları birden fazla yılın düşüğünden sıçraması sonrasında kazançlarını genişletti. Sterlin, İngiltere'nin koronavirüs nedeniyle tam kapanmaya gitmesine karşın yüzde 2.2 değer kazandı. Gelişen piyasa paraları endeksi üç yıldan uzun bir sürenin en güçlü yükselişine yöneldi.

PGIM tahvil makroekonomik araştırma birimi yöneticisi ve eski FOMC ekonomisti Nathan Sheets, "Piyasalar yakında Fed'in şimdi sağladığı likidite selinin tam etkisini hissetmeye başlayacaktır. Swap hatları olan ilk savunma hattından diğer yurt içi önlemlere kadar Fed, kriz zamanında uluslararası son kredi mercii olarak rol oynayacağını piyasalara açıkça bildiriyor." dedi.

Piyasalardaki rahatlama yatırımcıların virüs endişesiyle dolar dışında neredeyse her şeyi sattığı geçen haftanın tam tersi bir görünüm sergiliyor. Öyle ki Japonya ve Avustralya da dahil olmak üzere önemli merkez bankalarından gelen önlemler piyasadaki endişeleri hafifletmemişti. 

Şimdiyse görünüm bu baskıların gücünü kaybettiği yönünde. Fed Pazartesi günü attığı son adımda borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı yapacağını ve Para Piyasası Yatırım Fonu Likidite İmkanı'nı genişleteceğini belirtti. Öncesinde ise dolar likiditesi için diğer merkez bankalarıyla olan swap hatlarını genişletmişti.