Advertisement

Yen, koronavirüsün küresel ekonomiye etkisinden kaynaklı yatırımcı endişelerinin neden olduğu güvenli varlık talebiyle yükseldi. Ayrıca bilanço döneminin başlaması da güvenli varlık talebini destekliyor.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.6 düştü. Yen G - 10 paralarının tamamı karşısında tırmandı. Küresel koronavirüs vaka sayısı 1.85 milyonu aştı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, etkin bir tedavi ya da aşı olmadan ABD ekonomisinin 18 ay boyunca tekrar eden kapanmalarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

ABD hisse senedi vadelileri düştü. Japonya hisseleri de geriledi. Bazı piyasalar Paskalya Bayramı nedeniyle hala kapalı. IG Asia Pte. piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Sahne bir kez daha riskten kaçışa döndü. Yatırımcıların kötü kar rakamları ve ekonomik rakamlar bekliyor. Ayrıca çeşitli ekonomilerin hareket kısıtlamaları görmeye devam etmesiyle zayıf bir ikinci çeyrek yönlendirmesinden korkuyorlar." dedi.

Dolar/yen paritesi 107.86 ile 3 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

NBC Financial Markets Asia Ltd. direktörü David Lu, "Küresel ekonomiye dair artan ihtiyatlılık riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor ve riskten kaçışla hisseler düşerken yen alımlarına neden oluyor. Dolar/yen Asya işlemlerinde muhtemelen 107.80 civarında destek bulacak." dedi.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan artarak yüzde 0.73 oldu. Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.2 düşüşle 0.6338 seviyesinden işlem gördü. Parite altı seanstan bu yana ilk kez geriledi. Yeni Zelanda Doları/ABD Doları yüzde 0.1 düşüşle 0.6070 oldu.