Advertisement

Dolar, Washington ile Pekin arasındaki derinleşen ayrılığın güvenli varlık olarak cazibesini artırmasıyla birlikte önemli piyasa paralarının çoğu karşısında yükseldi. Traderlar, ABD istihdam raporunu bekliyorlar.

Çin dışında işlem gören yuan, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'de yerleşiklerin TikTok, WeChat ve Çinlilerin sahibi olduğu diğer uygulamalar ile 45 günlüğüne iş yapmasını yasaklamasının ardından yüzde 0.4 düştü.

Söz konusu yasağın ardından ABD'li regülatörler Çinli şirketlerin ABD Borsalarında listelenmesine ilişkin düzenlemeleri sıkılaştırmak üzere adım attı.

Kaldıraçlı fonların ABD – Çin gerginliğinden kaynaklı volatilitenin hafta sonu artacağı beklentisiyle uzun pozisyonlarını azaltmalarının ardından Avustralya Doları'nın değer kaybettiği belirtildi.

Sydney'de Westpac Banking Corp. kıdemli Döviz stratejisti Sean Callow, “Dolar/offshore yuan paritesindeki hareket, ABD'nin Çin'e karşı adımlarının güveni daha da bozabileceğini göstermesi açısından kesinlikle dikkat çekici. Dolar en azından bir ölü kedi sıçraması için kesinlikle çok geç kaldı.” dedi.

Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.2 artışla dört seansın ilk yükselişini kaydetti. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşüşle yüzde 0.52 oldu.

Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.3 düşüşle 0.7215'ten işlem gördü.