Advertisement

Yen ve dolar, koronavirüs enfeksiyonlarında ikinci dalganın küresel ekonomik toparlanmayı erteleyeceği şeklinde artan yatırımcı endişeleriyle güvenli varlıklara yönelmesiyle bu hafta yükseldi.

Japon Yeni, Pekin'de virüs salgınının yenide yükselişe geçmesi ve bazı ABD eyaletlerinde hastaneye yatışların artmasından dolayı bu hafta biri hariç önemli paraların tamamı karşısında yükseldi. Meksika'da Perşembe günü rekor sayıda günlük vaka artışı açıklandı.

Dolar göstergesi, Perşembe günkü bir verinin ABD'de işsizlik başvurularının 13. haftada da 1 milyonu aştığını göstermesinin ardından ikinci haftalık kazancına yöneldi. Fed Başkanı Jerome Powell, hafta başında pandeminin verdiği önemli hasarı geri çevirmek için ekonominin önünde uzun bir yol olduğunu söylemişti.

Singapur'da IG Asia Pte piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Büyüme endişelerinin yeniden öne çıkmasıyla bu hafta piyasalarda açık bir şekilde riskten kaçış vardı. Yen ve dolar güvenli varlık talebiyle yükseldi." dedi.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) bu hafta yüzde 0.4 artarak, 15 Mayıs'ta sona eren beş günden bu yana görülen en güçlü haftalık yükselişini kaydetti. Endeks Cuma günü fazla değişmedi.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bu hafta fazla değişmeyerek Perşembe günkü 3 baz puanlık düşüşünün ardından yüzde 0.70'de kaldı. Dolar/yen paritesi bu haftayı yüzde 0.4 düşüşle 106.95 seviyesinden kapatmaya yöneldi.

New York'ta Sumimoto Mitsui Trust Bank küresel piyasalar başkan vekil yardımcısı Takuya Mochida, "Piyasalar Çin ve ABD'de virüs enfeksiyon haberlerine karşı hassas olmaya devam edecek." dedi.