Advertisement

(15:00'te güncellendi)

Döviz piyasasının yönünde Mayıs ayında görülen sert değişimin iyi bilinen bir tetikleyicisi var. ABD ile Çin arasında koronavirüsün kaynağına ilişkin yaşanan gerginlik riskli varlıkların uzun süre devam ettirdiği dönüşüne son verdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), yükselen volatilite ile birlikte iki haftanın en güçlü gününe yöneldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın tarifelerin Çin için "en büyük ceza" olduğunu söylemesi ve koronavirüs salgınının Çin kaynaklı olduğuna dair kesin bir raporun sözünü vermesiyle birlikte yatırımcılar güvenli varlıklara yöneldi.

Dolarda Pazartesi günü geniş çaplı yükseliş görülürken, yen dışında G - 10 paralarının tamamı dolar karşısında değer kaybetti. Bu durum, piyasanın riskli paralar için destekleyici unsurları halihazırda fiyatlamış olabileceğini işaret ediyor.

Paralardaki volatilite de geçen haftanın büyük kısmında çekilmesinin ardından artıyor. Avrupa'da bulunan iki trader, hedge fonlarının Avustralya Doları ve yende yukarı yönlü volatilite işlemlerinde alıcı olduğunu belirtti.

Doların önemi paralar karşısındaki değerini ölçen BBDXY, TSİ 15:00'te yüzde 29 artıda 1,250.93 puan oldu. Dolar/yen paritesi yüzde 0.09 ekside 106.81 seviyesinden işlem gördü.

(15:00'te güncellendi)