Advertisement

Dolar yıl sonu talebinin etkisiyle iki haftanın en yüksek seviyesinden işlem görürken diğer G – 10 paraları Noel öncesi faaliyetin yavaşlamasıyla bant içerisinde kaldı.

Dolar göstergesi, Pazartesi günü ABD konut satışlarının geçen ay tırmandığını ve dayanıklı mal siparişlerinin düştüğünü gösteren verinin ardından, 11 Aralık'tan beri en güçlü seviyeye yakın seviyelerde dalgalandı. G – 10 paralarında volatilite Ağustos 2014'ten beri en düşük seviyeye gerilemesinin ardından arttı.

Hong Kong'da Credit Agricole CIG Döviz stratejisti David Forrester, “Birçok merkez bankası beklemede olduğunun ve son politika adımlarının etkisini görmeyi beklediklerinin sinyalini verdi. Bu durum, ABD – Çin ticaret savaşının hız kesmesiyle birlikte döviz volatilitesi üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) fazla değişmedi ve yüzde 0.2 artışla ikinci yıllık kazancına yöneldi. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 1.92 oldu. 10 yıllıkların faizi bu yıl 76 bp düştü.

Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.1 tırmanarak beş günlük düşüşünü sonlandırdı ve 1.2942'den işlem gördü. Dolar/yen paritesi 109.41'de fazla değişmedi.