Advertisement

Yeni sabaha sınırlı artışla 6.06'da başlayan kur öğleden sonra yükselişini hızlandırarak 6.11'i aştı.

Merkez Bankası 9 Mayıs'ta başladığı 150 baz puanlık ek sıkılaşmayı dün geri çekti ve haftalık repo ihalesine yeniden başladı. Ek sıkılaştırmanın geri çekilme kararıyla kur 6.04'ten 6.09'a yükseldi, daha sonra yeniden 6.05'lere geriledi.

Dün 6.71 - 6.79 bandında seyreden euro bugün % 1'e yakın artarak 6.82'ye yükseldi, sepet kur ise 6.41'den 6.46'ya yükseldi.

Borsa AYI PİYASASINA GİRDİ

BIST 100 Endeksi bugün % 1'in üzerinde kayıpla 84 bin puanın altına düşerek ayı piyasasına girdi. Bankacılık endeksinde düşüş %2'nin üzerinde.

BIST 100 dün günü yüzde 1.68 düşüşle tamamlarken iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi değişmeyerek yüzde 25.72'te kalmıştı.

ABD ile S400 gerilimi, İstanbul'da seçimlerin tekrar kararı, Merkez Bankası'nın rezervlerine yönelik endişeler, dışarıda ABD - Çin ticaret savaşları gibi faktörler TL üzerinde baskıya neden oluyor.

Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim dün yolladığı bir notta Merkez Bankası'nın var olan baskıları daha da kötüleştirmemek için gevşeme döngüsünü başlatmak konusunda muhtemelen isteksiz olacağını belirtti. Uzman "Özellikle 23 Haziran'da İstanbul seçimlerinin tekrarlanacak olması nedeniyle Merkez Bankası'nın 12 Haziran toplantısında faiz indirimi yapması mümkün görünmüyor. " ifadesini kullandı.

Yurt içinde bugün kuru etkileyecek veri akışı bulunmuyor, YSK'nın İstanbul seçim sonuçlarını iptaline ilişkin gerekçeli kararını bugün açıklaması bekleniyor. Akşam saatlerinde ise Fed'in toplantı tutanakları takip edilecek.