Advertisement

Geçen hafta boyunca dalgalı bir seyir izleyerek 7 seviyesinin üzerine tırmanan Dolar/TL kuru rekor tazelemişti. Bu haftaya 7'nin üzerinde başlayan kur TSİ 12:55'te yaklaşık yüzde 0.50 ekside 7.2440 seviyesinden işlem gördü.

Kur, bir aylık suskunluk döneminin ardından Temmuz sonunda dar bandını kırdı ve Kurban Bayramı sonrasında hareketlenerek 7 seviyesini aşmıştı.

Ayrıca TL, yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 21 gerilerken dolar karşısında en fazla değer kaybeden dördüncü para oldu. Brezilya Reali ilk sırada, Güney Afrika Randı ise ikinci sırada geliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kurda yaşanan hareketliliğin ardından ilave likidite imkanlarını kademeli olarak azaltılacağını belirtmişti.

TCMB, Salı günü de haftalık repo ihalesi açmadı. Ayrıca piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitlerini 12 Ağustos itibarıyla sıfırladığını bildirdi.

Bankanın ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini (AOFM) artırmak adına adımlar atmasıyla birlikte kurdaki yükseliş hız kesti.

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi, güne yüzde 0.62 artışla başlamasının ardından yüzde 2.44 artıda 1,102 puan seviyesine yükseldi.

SocGen: Olası bir faiz indirimi korkunç bir fikir

Londra'da Societe Generale gelişen piyasalar stratejisti Phoenix Kalen, olası bir faiz indiriminin kura etkisine ilişkin Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede "Bence bu korkunç bir fikir." dedi.

Kalen, Türkiye'nin mevcut durumda gelişen piyasalar arasında en düşük reel politika faizini verdiğinin altını çizdi. "Eğer faizler daha da düşerse kur üzerinde çok daha fazla baskı olabilir. İstikrarı korumak için daha fazla müdahalede bulunabilirler." diyen SocGen stratejisti, bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını belitti.