Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Geçen haftayı 7.8363'ten kapatan kur, haftaya yatay bir seyirle başlamıştı. Kur, bu sabah açıklanacak büyüme verisinin ardından aşağı yönlü bir hareket gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme verilerini bugün TSİ 10.00'da açıkladı. Buna göre Türkiye ekonnomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.7 büyüme kaydederek beklentileri aştı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 5.5 büyüme olacağı yönünde idi.

Kurda bir yıllık işlem aralığı 8.5793 - 5.7156 seviyeleri arasında. 1 aylık hareketli ortalaması 8.0011, 50 günlük hareketli ortalaması 7.9201, 100 günlük hareketli ortalaması 7.5666'da bulunuyor.

Ekonomi gündeminde yaşanan hareketlilik ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönem vurgusunun ardından geçen haftalarda kurda sert bir geri çekilme yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni Başkan Naci Ağbal'ın başkanlık ettiği ilk politika toplantısı olan Kasım toplantısında 475 baz puanlık faiz artırımına gitmişti.

Ayrıca geçen hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aktif rasyosunun kaldırıldığını açıklaması gibi piyasanın normalleşme adımları çerçevesinde değerlendirdiği bazı adımlar atıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli tahvil ihracıyla uzun vadeli ihraçlara geri döndü. Temmuz 2018’den bu yana ilk kez 10 yıllık tahvil ihalesi gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Bununla birlikte uygulanacak zorunlu karşılıklar için kredi büyümesi şartı kaldırıldı.