Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Geçen hafta tamamında önceki haftaya göre değişim göstermeyen Dolar/TL yeni haftanın ilk işlemlerinde 17,96'nın üzerini test etti.

Türkiye'nin risk primi 735 baz puan, gösterge tahvil faizi ise yüzde 21,42 seviyesinde.

Bu hafta yurt içinde sanayi üretimi, cari denge, işsizlik gibi önemli veriler takip edilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçen hafta işaret ettiği Merkez Bankası rezerv verileri de perşembe günü açıklanacak. Hazine üç tahvil ihalesi ile yurtiçinde bir dolar cinsi tahvil doğrudan satışı gerçekleştirecek, TCMB piyasa katılımcıları anketini yayımlayacak.

Öncesinde bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 yıl vadeli 6 ayda bir sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirecek.

ABD’de Temmuz ayına ait tüketici enflasyonu verileri bu hafta çarşamba günü, üretici enflasyonu verileri de perşembe günü açıklanacak. Tüketici fiyat endeksinde yıllık yüzde 8,7, üretici fiyat endeksinde de yıllık yüzde 10,4 artış açıklanması bekleniyor.

Öncesinde, küresel ekonomik büyümenin hız kesmesi ve emtia fiyatlarının gerilemesiyle ABD enflasyonunun tepe seviyesine yakın olabileceği değerlendiriliyor. Ancak bu konuda yatırımcılar ve yetkililer arasında ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor.