Advertisement

Dün 5.91 - 5.94 bandında dalgalanan Dolar/TL bu sabah 5.93'te yatay seyir izliyor. Yıl sonunun yaklaşması ve küresel piyasaların tatil moduna girmesiyle hacimler düşük seyrediyor. Bugün Avrupa Borsaları dışında ABD dahil olmak üzere birçok borsa işleme açılacak.

ABD Senatosu'nun Ermeni tasarısı ve ardından hükümet kanadından gelen İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılabileceği açıklamaları ABD ile ilişkilerinin gerilebileceği beklentilerini oluşturmuş, bu endişelerle dolar Mayıs ayından beri ilk kez 5.95'in üzerine yükselmişti.

Yurt içinde bugün reel sektör güveni ve haftalık menkul kıymet istatistikleri takip edilecek. Dünkü tatil sonrası ABD'de ise işsizlik maaşı başvuruları izlenecek. 

Işık FX paylaştığı bir notta kurun gündeminde jeopolitik ve siyasi risklerin ön planda kalmaya devam ettiğini belirterek "Özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'ye yönelik yaptırımlarında bulunduğu 2020 Savunma bütçesini imzalamasıyla birlikte TL varlıkların
oluşan baskı TCMB tarafından üst üste yapılan swap ihalelerine rağmen kurun 5.8500- 5.90 bandı üzerinde kalmasını sağlıyor. Ayrıca TCMB'nin 2020 yılında daha fazla faiz indirebileceğine yönelik beklentilerde yine TL'deki kırılganlığı artırıyor. Kurda bir kırılma hareketi görebilmemiz için 5.95 üzerinde kapanışlar görmemiz gerekebilir. Bununla birlikte yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 6 psikolojik direnci kritik olacaktır." değerlendirmesini yaptı.