Advertisement

FED'in önceki gün attığı sınırsız tahvil alım adımıyla risk iştahındaki artış Lira'yı destekledi. Kur dün 6.50 seviyelerinden düşüşe geçerek yüzde 1'den fazla geriledi ve günü 6.41'de tamamladı. 

Yeni güne ise yükselişle başlayan dolar bu sabah 6.45'ten işlem görürken daha sonra eksiye geçerek 6.38'e kadar geriledi. Dün Borsa ise artan risk iştahıyla yüzde 6'ya yakın yükselişle günü tamamladı. 

Ünlü Menkul Değerler Fed’in adımlarının ardından küresel piyasalardaki satış baskısının yerini pozitif bir görünüme bıraktığını belirterek "varlık fiyatlarının iyimserliğini yeni güne başlarken de koruduğunu görüyoruz. Bu noktada, ABD borsalarındaki son derece güçlü kapanışların ardından değer kazanımları Asya piyasalarında sürüyor. Bu durum açılış itibariyle yurtiçinde de bir kez daha pozitif bir tablo görebileceğimize işaret ediyor." değerlendirmesini yaptı.

Fed'in adımlarının da etkisiyle dün ABD borsaları tarihi yüksek seviyelere tırmanmış Dow Jones Endeksi günü yüzde 11'lik artışla tamamlamıştı.

Trump hükümetinin koronavirüsün etkilerini azaltmak için hazırlanan 2 trilyon dolar değerinde vergi indirimleri ve harcamayı içeren kurtarma paketi konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle anlaşmaya vardı.

Koronavirüs odaklı gelişmeler küresel piyasaların en önemli gündem maddesi olmaya devam edecek, içeride reel sektör güveni ve kapasite kullanımı takip edilecek.