Advertisement

Dün güne 5.71 civarında başlayan dolar ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in Türkiye'ye yaptırımların incelendiğini açıklamasıyla 5.76'ya kadar yükseldi.

Günü 5.74 civarında tamamlayan kur bugün en düşük 5.7420, en yüksek 5.7777'yi test etti. Euro 6.37'de işlem görürken, sepet kur 6.07'de..BIST 100 Endeksi ise dün günü % 1'in üzerinde değer kazancıyla tamamladı, endeks bugün de yükselişini sürdürüyor.

Deniz Yatırım'dan Orkun Gödek Türk Lirası'ndaki harekete dair "Dolar endeksinin 99 seviyesi üzerindeki eğiliminden 98.30’lara dek geri çekildiği ve Fed bekleyişine girdiği yakın dönemde Türk lirası hafta başlangıcını GOÜ grubu içerisinde -%0.65 fiyatlama ile gerçekleştirdi. Söz konusu ayrışmada 1) TCMB-PPK toplantısı öncesinde faiz kararı bekleyişi 2) ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in sürpriz içermeyen Türkiye açıklamalarının etkili olduğunu düşünüyoruz. Paritede 5.7550 seviyesini yukarı yönde eğilimin devamı açısından yakından izliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor, haftanın devamındaki Merkez Bankası kararı ise kurun hareketi açısından önemli olacak. Piyasaların genel beklentisi Merkez Bankası'nın en az 175 baz puan faiz indireceği yönünde.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Ağustos ayı enflasyon verisi sonrası indirim beklentilerinin de yukarı çekildiğini belirterek "300 baz puanlık indirim sürpriz olmayacak gibi görünüyor. Enflasyonda gerileme ve global düşük faiz ortamı bunu mümkün kılmakta" ifadelerini kullandı.

Anketimize katılın