Advertisement

Fitch'in Cuma günü Türkiye'nin kredi notunu indirmesine rağmen yeni haftada 5.70 civarında sakin seyreden Dolar/TL bugün öğleden sonra 5.6772'a geriledi.

Sepet kur 6.02'de işlem görürken euro da 6.37'ye geriledi. BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 0.96 artışla 98 bin 28 puanda tamamlarken 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.58 artışla yüzde 17.32´ye ve iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.74 düşüşle yüzde 18.83 düzeyine geriledi..

BIST 100 Endeksi bugün % 1'in üzerinde yükselişte...

Gelişen ülke para birimlerinin bu sabah dolar karşısındaki performansı

Türkiye'nin S400 alımı sonrası ABD'den gelecek açıklamalar piyasaların en önemli gündem maddeleri arasında.  

ABD Başkanı Donald Trump dün konuya dair yaptığı değerlendirmede "ABD, Rusya'dan füze sistemi satın aldığı için NATO müttefiki Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını satmayacak. Çok zor bir durum fakat üzerinde çalışıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell dün Paris'te yaptığı konuşmada aşağı yönlü riskleri izlediklerini ve Fed'in büyümeyi desteklemek için harekete geçeceğini tekrarladı.

"ANA YÖNÜ S400 GELİŞMELERİ BELİRLEYECEK"

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu Bloomberg HT'ye yaptıüğı açıklamada piyasalarda bekleyiş havası olduğunu söyledi ve "Bunu dolar ve Borsada görebiliyoruz. Endekste 96 bin 300 - 100 bin 500 arasında dengelenme çabası var. S400 alımı sonrası ABD'den gelebilecek yaptırımların nasıl olacağı piyasaların en çok merak ettiği konuların başında. Kurda da aşağıda 5.65, yukarıda 5.82 bölgesinde sıkışma hareketi görüyoruz. Dün piyasa görece güçlü kaldı. Bunda da ABD'den henüz yaptırım gelmemesinin etkili olduğunu düşünüyorum. Bu konu piyasanın ana yönünü belirleyecek. İçeride Merkez Bankası'ndan beklentiler de faizler üzerinde etkili olmaya devam ediyor" yorumunu yaptı.

Yurt içinde bugün konut satışları, ABD'de konut başlangıçları, Euro Bölgesi'nde de enflasyon verileri takip edilecek.