Advertisement

Artan jeopolitik tansiyon ve cuma günü açıklanan enflasyon verisi sonrası geçen haftayı 5.97'de tamamlayan dolar yeni haftaya da bu seviyelerde başladı, kur bu sabah ise düşüşe geçerek 5.95'ten işlem gördü, daha sonra yeniden 5.97'ye çıktı. Dün 6.65 - 6.69 bandında seyreden euro da bugün 6.67'de.

Commerzbank Ekonomisti Tatha Ghose, kur beklentilerine dair "Bir sonraki gelişen piyasalarda riskten kaçış modunda TCMB'nin 'asimetrik tepki fonksiyonu' nedeniyle doların sert yükseleceği görüşündeyiz, Merkez Bankası faiz artırmıyor, aksine indiriyor. Bu da orta vadede TL'nin değer kaybetmesi için gerekçe oluşturuyor" ifadelerini kullandı.  

Işık FX yurt içi tarafta açıklanan enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesinin yanı sıra Libya ve Suriye konularına yönelik gelişmelerin TL varlıkları üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ettiğini belirterek "Teknik olarak 5.90-5.95 bandının hemen üzerinde sınırlı hareketlilikte işlem gören kur tarafında özellikle jeopolitik risk unsurların yönelik gelişmelerin seyri fiyatlamalarda önemli olacaktır...Geri çekilmelerde 5.90 ana destek seviyesi takip edilecek" değerlendirmesini yaptı.