Advertisement

Dolar/TL kuru yeni güne artışla başladı. Yerel seçimler sonrası kur geniş bantta dalgalandı. Dün 5.70'e kadar yükselen kur ardından düşüşe geçti, akşam saatlerinde 5.42'ye kadar gerileyen kur bu seviyelerde kalıcı olamadı. ABD'nin F-35 materyallerinin Türkiye'ye sevkiyatının askıya alındığını açıklaması TL üzerinde baskıya neden oldu.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu Bloomberg HT'ye seçim belirsizliğinin geride kalmasının piyasa için olumlu olduğunu belirterek "tam olarak piyasa beklentisini karşılayan bir sonuç çıkmadığı için risk iştahı sınırlı kaldı diyebiliriz. Türkiye'nin risk primi henüz 2 hafta öncesinde başlayan hareket öncesi seviyelere henüz geri dönemedi, swap faizleri tam olarak eski seviyelere gelmedi. Bunun gibi bir takım faktörler Borsada yükselişi sınırlıyor." dedi.

ABD'yle haber akışı ve gerilimin artacağı endişesinin de kurda baskı yarattığını belirten Kudaloğlu "Dolarda dalga boyu azalıyor ama hala sert hareketler devam ediyor. 5.50 önemli destek seviyesi, yukarıda da 5.65 takip edilebilir. Dengelenme arayışı bir süre daha devam edebilir" yorumunu yaptı.

"SWAP PİYASASINDA NORMALLEŞME"

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte kurdaki son hareketin swap piyasasındaki normalleşmeden kaynaklandığını söyledi. Ökte "Londra piyasasında bu sabah ilk işlemlerde O/N swap oranı %82 geçiyor (kapanış: %331) USDTRY’da 5.4899’dan 5.5885’e (son işlem) yaşanan yukarı hareketin bir bölümünü swap piyasasındaki normalizasyonla açıklamanın doğru olduğuna inanıyoruz." yorumunu yaptı.

Bu sabah dolar/TL 5.57'den 5.61'e yükselirken, Euro/TL 6.24'ten 6.29'a, sepet kur 5.90'dan 5.93'e çıktı. Kur daha sonra yeniden 5.55 seviyesine çekildi.Yurt içinde yarın açıklanacak enflasyon verisi piyasaların radarında olacak.  Bloomberg HT anketine göre Mart ayında aylık enflasyonun %0.94 artması, yıllık enflasyonun %19.61 olması bekleniyor. ABD - Türkiye ilişkilerine yönelik gelişmeler de piyasalarca yakından izlenecek.