Advertisement

Dün 5.69 - 5.71 bandında sakin seyir izleyen Dolar/TL yeni sabaha yatay seyirle 5.68'den başladı. Kur daha sonra 5.7093'e kadar çıktı. Sepet kur 6.03'ten 6.05'e, euro ise 6.39'dan 6.41'e yükseldi.

Pentagon dün Türkiye'nin F35 programından çıkarılacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı da ABD'nin F-35'lere ilişkin kararına ilişkin, "ABD’yi ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Söz konusu haber akışına karşı Türk Lirası'nın dirençli durduğunu kaydeden GCM Yatırım Ekonomisti Erkan "ABD'den yaptırım gelse bile bu şirket bazında mı makro bazda mı olacak, yoksa askeri konularla sınırlı mı olacak, bu önemli ve piyasa bu anlamda bekle gör durumunda kalmaya devam ediyor." şeklinde yorum yaptı.

"TL VARLIKLAR ÜZERİNDE CİDDİ ETKİ BEKLEMEM"

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek "sadece F35'le kalacaksa, finansal anlamda bizi zorlayacak bir durum olmayacaksa bu haberle Türk Lirası varlıklar üzerinde ciddi etki beklemem çünkü sürpriz değil" yorumunu yaptı.

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci Bloomberg HT'ye bu haber akışının fiyatlara önceden yansıdığını belirtti ve doların 5.70'in altında tutunma sebebine dair şunları söyledi; "Genel olarak Türkiye'nin F35 alımına kapıyı tam kapatmış değiller. Hala masaya oturulup görüşülebilir. O yüzden piyasa fiyatlamasında çok negatif birşey görmüyoruz. Dolar sakin, Borsa tekrar 100 bine yaklaştı. CDS de yeniden 380 seviyelerine doğru indi. Dolar cinsi 10 yıllıklarda da düşüş söz konusu." diye konuştu.

Şekerci Merkez Bankalarının Mayıs'tan itibaren güvercin tarafa yaklaşmasıyla küresel piyasalarda rüzgarın gelişen piyasaların lehine döndüğünü, AB'den ve ABD'den gelecek olası yaptırımların yumuşak şekilde fiyatlandığını kaydetti.