Advertisement

Dolar yeni güne yatay seyirle başladı.

Dün Fed Başkanı Jerome Powell'ın şu anki para politikasının uygun olduğunu açıklaması faiz indirim beklentilerini azalttı, bu da dolar endeksinin yükselmesine neden oldu. Powell faizleri değiştirmeme kararının ardından basın toplantısında enflasyona baskı yapan faktörlerin de geçici olabileceğini söyledi.

Dolar endeksindeki yükselişe paralel olarak kur dün 5.94 seviyesinden 5.96'ya yükseldi. Bu sabah güne yatay seyirle başlayan kur daha sonra artışa geçerek 5.98'in üzerine çıktı.

Euro bu sabah 6.69'dan 6.71'e, sepet kur 6.32'den 6.34'e yükseldi. Tatil öncesi günü yüzde 0,93 artarak 95.415,57 puandan tamamlayan BIST 100 Endeksi yeni güne de yükselişle başladı. Borsa daha sonra %1'in üzerinde düşüşe geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası karar metninden 'ek sıkılaştırma' ifadesinin çıkartmasıyla kur geçen hafta 5.98'e kadar yükselmişti.

PİYASALARDA BUGÜN

Günün devamında ABD'de fabrika siparişleri ve işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

Dün ABD'de açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi 275 binle 9 ayın en büyük artışını kaydetti. Yarın da Nisan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar verisi piyasaların radarında olacak. Yarın içeride enflasyon verisi ve kredi derecelendirme Fitch'in Türkiye raporu da takip edilecek.

Uzmanlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerine yönelik vereceği kararın da Türk varlıkları açısından önemli olduğuna dikkat çekiyor.

New York merkezli Gaussian Holdings'in CEO'su Haluk Akdoğan Fed politikasında yumuşama, küresel faiz görünümünde ılımlılaşma, ve ılımlı emtia piyasaları Türk varlıkları için olumlu" değerlendirmesini yaptı.