Advertisement

7 Mayıs'ta 7.2690 ile tarihi zirveye tırmanan, geçen hafta ise 7'nin altına gevşeyen Dolar/TL haftaya düşüşle başladı. BDDK'nın üç bankaya TL işlem yasağı getirmesi, Türkiye'nin swap hattı için görüşmeler yaptığına dair haberler geçen hafta kurun 7'nin altına gevşemesinde etkili olmuştu.

Cuma gününü 6.9013'te tamamlayan kur yeni haftaya 6.87 civarında başladı, daha sonra 6.84'e kadar çekildi. Bugün Güney Afrika randı, Meksika pesosu ve Lira dolara karşı en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimleri oldu.

Bu hafta piyasaların radarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak. Bloomberg anketine katılan 16 ekonomistin medyan beklentisi politika faizinin %8,75’ten %8,25’e düşürülmesi yönünde. Türk lirasındaki güçlenme ve enflasyon beklentilerinin aşağı çekilmesi Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam edeceği beklentisini destekliyor.

Ünlü Menkul Değerler bir notunda TCMB'nin yılın ikinci Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahmininde aşağı yönlü revizyona gittiğini hatırlatarak "Buna göre enflasyon tahmini 2020 sonu için %7,4 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası’nın Nisan ayı PPK toplantısının özetlerinde ise çekirdek enflasyon göstergelerinin eğiliminin ılımlı seyrettiğine bir kez daha vurgu yaptığını gördük. Tüm bunlara son günlerde TL’de yaşanan değer kazanımını da eklediğimizde PPK toplantısında faiz indiriminin masada olacağını düşünüyoruz." yorumunu yaptı. Merkez'in kararı Lira'nın hareketi açısından da önemli olacak.

Yine bu hafta Fed'in toplantı tutanakları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın Senato Bankacılık Komitesi’ndeki sunumu takip edilecek.