Advertisement

Dün 5.52 - 5.61 bandında dalgalanan dolar yeni sabaha 5.55 seviyelerinde başladı. Kur bugün en düşük 5.5377, en yüksek 5.5932'yi test etti.

Dün 6.16 - 6.25 bandında dalgalanan euro bu sabah % 0.3 düşüşle 6.21'de, sepet kur ise 5.88'de seyrediyor.

Dün BIST 100 Endeksi % 1.01 düşüşle günü 98 bin 673 puanda tamamladı, 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi değişmeyerek yüzde 15.47 düzeyinde kalırken, iki yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 0.62 düşüşle yüzde 16.08'e geriledi.

ABD ile Çin ticaret geriliminin artması küresel piyasalarda sert satışlara yol açmış, Asya'dan ABD'ye hisse senedi piyasalarında büyük düşüşler görülmüştü. Dün yuanın 10 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından ABD hükümeti Çin'i kur manipülatörü ilan ederek gerilimi daha da artırdı, Asya Borsaları bu gelişmeyle düşüşünü bugün de sürdürdü.

"BÜYÜK VOLATİLİTE BEKLEMİYORUM"

Meksa Yatırım VİOP Genel Müdür Yardımcısı Ergün Tekgül Bloomberg HT'ye TL varlıkların dünü iyi bir şekilde atlattığını, gelişen piyasalarda çok fazla satış varken TL'ye çok fazla satış gelmediğini, yabancının biraz temkinli yaklaştığını söyledi..Tekgül "Kurda volatilite düşünce borsada da düştü. Kısa vadede Dolar/TL 5.50'lerin altına gelmeyebilir ama ekstra birşey olmazsa dolar/TL'de büyük bir volatilite beklemiyorum. Borsa cephesinde bu sıkışık fiyatlamaların devam edeceğini düşünüyorum. TL varlıklarda Ağustos ayı yatay geçmeye devam edebilir" yorumunu yaptı.

Garanti Yatırım ise yolladığı notta TL'nin güçlü kalmaya devam ettiğini belirterek "ABD ve Çin tarafından karşılıklı tansiyon azaltıcı açıklamalar ışığında tekrar 5.60 çevresinde dengelenme görebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

 

 

Kapat