Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 milyonun üzerinde hesap sahibinin tasarruflarını kur korumalı mevduatta değerlendirdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, kur korumalı mevduatta 22 Mart tarihi itibarıyla 270 milyar TL'si Hazine destekli ve 321 milyar TL'si TCMB destekli Dövizden/altından dönüşümlü olmak üzere toplam 591 milyar TL büyüklüğe ulaşıldı.

Sisteme dâhil olan hesap sahiplerinin yüzde 97'sini gerçek kişiler oluştururken, sisteme 28 bin 934 tüzel kişi katıldı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada finansal istikrara katkılar sunduğu ve bütçe üzerindeki yükünün oldukça sınırlı olduğu belirtilen KKM uygulamasının ekonominin geneline yayılan olumlu etkilerinin de gözlemlendiği belirtildi.

KKM, milli para birimimize duyulan güveni kuvvetlendirmenin yanı sıra yatırım ve üretimin en önemli unsuru olan öngörülebilirliğin artırılmasına katkı sağlamıştır.

Yabancı para mevduatın payı 10 puandan fazla azaldı

Bakanlığın açıklamasına göre KKM'nin hayata geçirilmesi ile yabancı para mevduatın toplam mevduat içindeki payı 10 puandan fazla azaldı.

Bakanlık, KKM uygulaması neticesinde TL mevduatın ortalama vadesinin iki katına yükselmesinin bankacılık sektörünün kredi-mevduat vade uyumsuzluğu sorununa iyileştirici yönde katkı sağladığını da ifade etti.

KKM istikrarıyla Fed, Ukrayna dalgalanması sınırlı kaldı

Bakanlık KKM kapsamında uygulanan faiz üst sınırının katkısıyla bankaların fonlama maliyetlerinin gerilediğini, bu durumun da ticari kredi faizlerinde düşüşü desteklediğini belirtti.

Bakanlık açıklamasında KKM uygulamasının oluşturduğu istikrarın etkisiyle Rusya-Ukrayna krizine ve Fed faiz artışına rağmen finansal piyasalarda yaşanan oynaklıkların sınırlı kaldığı da vurgulandı.

Türk lirası (TRY) bu hafta Güney Afrika randına (ZAR) karşı 1 seviyesine inerken, uzun bir dönemdir popüler olan “lira al, rand sat” yatırım stratejisinde tersine dönüş işareti verdi.

TD Securities Stratejisti Izidor Flajsman, yatırımcıların her halükarda iki para birimini karşılık trade etmeye devam edeceklerini öngördü.

Bloomberg’e değerlendirmelerde bulunan Flajsman, “ZAR ve TRY gibi çok yüksek getirili ulaşılabilir başka gelişen ülke para birimleri yok. Ancak TL’nin kuyruk riskleri birçok yatırımcıyı kenarda tutmaya devam edecek” dedi.

Wall Street bankalarının gözde pozisyonuydu

Türk lirasında uzun pozisyona karşılık, randda kısa pozisyon açmak ekonomik görünümün Güney Afrika’da bozulduğu, Türkiye’de ise iyileşiyormuş gibi gözüktüğü bir dönemde -2017 yılının başından ortasına kadar geçen süreçte- popüler hale gelmişti.

TRY/ZAR’da uzun pozisyon açmak Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co.’nun aralarında olduğu Wall Street bankaları tarafından tavsiye edilen bir yatırımdı.

Standard Chartered, iki yıl önce elde ettiği karla bu işlemde zamanlamayı doğru tutturanlar arasındaydı. Citigroup Inc., bir yıldan kısa bir süre önce randa karşı lirada pozisyon açtı ve iki haftadan kısa bir süre içinde yüzde 1,7 kar elde etti.

Emtia fiyatlarının Güney Afrika ticaret hadlerini iyileştirmesiyle, rand son dönemde destek buldu. Buna ek olarak ülkeye yabancı girişleri, hem hisse senedi hem de tahvillerdeki cazip değerlemelerin etkisiyle hız kazandı.

Rand, Bloomberg’in takip ettiği gelişmekte olan ülke para birimleri içinde 2022 yılının başından bu yana dolara karşı değer kazanan sadece 6 gelişmekte olan para biriminden birisi konumunda.

Türk lirasında zayıflık öngörüsü

Türk lirası ise para politikası adımlarının etkisiyle önemli ölçüde değer kaybetti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyonun şubat ayında yüzde 54,4’e yükselmesine karşın, Aralık ayından bu yana politika faizini yüzde 14 seviyesinde tutuyor.

Flajsman, “Türkiye’nin para politikasını sürdürülemez olarak görmeye devam ediyoruz ve bu yıl içinde önemli bir lira zayıflığı öngörüyoruz” dedi.

Bloomberg’in TRY/ZAR alım ve satım opsiyon fiyatlarına dayanan tahmin modeline göre Türk lirasının bu yıl randa karşı yüzde 10 daha değer kaybetme olasılığı yüzde 87 seviyesinde.