Advertisement

Kredi ve kurumsal yönetim derecelendirme kuruluşu DRC Rating, Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş.’nin (MBFT) Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu TR AAA, Kısa Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunu TR A-1 ve görünümünü Kararlı (Stabil) olarak açıkladı.

Açıklamada, kredi derecelendirme notlarının, MBFT’nin finansal performansı, Mercedes-Benz marka araç satışlarındaki yüksek penetrasyon oranı, güçlü ortaklık yapısı ile ortakların destekleme gücü ve isteği hakkındaki DRC RATING’in görüşünü yansıttığı belirtildi. MBFT’nin kredi derecelendirme notu belirlenirken, ana ortak Daimler AG’nin MBFT’nin tüm borçlanmaları için %100 ödeme garantisi vermiş olması da dikkate alındı.

Otomotiv pazarının daralması, faiz oranları, TL’nin YP karşısında değer kaybetmesi ve artan tahsili gecikmiş alacakların şirketin kredi derecelendirme notu üzerindeki etkisine rağmen güçlü özkaynak yapısı, nispeten düşük fonlama maliyetleri, gecikmiş alacaklar için alınan teminatların bilanço varlık değerinin üstünde olması ve yüksek borç ödeme kabiliyetinin kredi derecelendirme notlarının belirlenmesinde belirleyici olduğu vurgulandı.