Advertisement

Koronavirüs sürecinde sağlık ve ekonomik olarak 2. Dünya Savaşı'nda bile yaşanmayanları yaşadık. Bu yaşamda; korku, ölüm, kriz, işsizlik ve ekonomik kriz vardı. Zenginliğin, yüksek teknolojinin ve güçlü orduların bile virüsü önlemede yeterli olmadığını gördük. Geleceğimizi virüsü yok edecek aşıya kaldı işimiz. Aşıyla kavuşacağımız sağlığımızla gelecek ne olacak? Nasıl olacak? Bence artık problem burada. Artık hiçbir şey bana göre eskisi gibi olmayacak. Sosyal, ekonomik, teknolojik ve politik trendlerde önemli değişimler olacak. Yeni bir Rönesans bekliyorum.

Sosyal trendlerde; sosyalleşme alışkanlıkları değişecek. Büyük topluluklar, spor, sanat etkinliklerine katılımlar düşecek.
Tüketim alışkanlıkları değişecek, ekonomik farkındalık artacak. Toplumsal işbirlikleri zorunlu hale gelecek.

Ekonomik trendlerde; her şeyden önce artık sektörlerin önem sırası değişecek. Küresel, bölgesel ve ulusal ekonomideki belirsizlikler derinleşecek. İşsizlik had safhaya gelecek.

Yenilikçi çalışma alanları daha etkin olacak. Borçlanmalar, iflaslar, satın almalar artacak. Girişimcilik ekonomisi değişecek. Dijital dönüşüm gereklilik halinde gelecek.


Politika trendleri; Hükümetler güven testinden geçecek. Uluslararası siyasette kutuplaşmalar artacak.Yerlileştirme ve millileştirme politikaları hız kazanacak.

Teknolojik trendler; Robot teknolojileri ilgiyi artıracak. Siber güvenliğin önemi artacak. Teknoloji firmaları yeni alanlara girecek. Sağlık teknolojileri öne çıkacak.

Müjdat KEÇECİ

DENİZLİ SANAYİ ODASI BAŞKANI