Advertisement

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın dün S400 teslimatının Haziran'a yetişemeyebileceğini belirtmesinin ardından Dolar/TL 14 Mayıs'tan beri ilk kez 6 seviyesinin altını test etti. TL dün diğer gelişen ülke para birimlerinden daha iyi performans kaydetti.

Bu sabah en yüksek 6.0556'yı gören dolar/TL daha sonra düşüşe geçti ve 6.0 seviyesine kadar indi. Kur akşam saatlerinde ise yeniden 6.03'e yükseldi. Dün 6.71 - 6.80 bandında dalgalanan Euro/TL bugün 6.70'e kadar geriledi, sepet kur da 6.38'de seyrediyor.

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı Bloomberg HT'ye "Kurun 6 seviyesinin altının denenmesi ilginçti çünkü Güney Afrika randı yüzde 1'den fazla değer kaybediyordu. Ruble, zloti gibi para birimleri de eksideyken TL pozitif ayrıştı. Ama kur daha önce de birkaç kez 6'nın altına inse de kalıcı olamamıştı. Dışarıda da risk iştahı lehimize değil. 6 - 6.10 bandında kalınması bile bu ortamı atlatmak adına olumlu diye düşünüyorum. Ama kurda rahatlama başladı demek için erken" ifadesini kullandı. 

Dün iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.62 düşüşle yüzde 25.78 düzeylerine gerilerken BIST 100 Endeksi günü yüzde 1.44 yükselişle 86 bin 777 puandan tamamladı.

Bugün yurt içinde ve yurt dışında kuru etkileyecek önemli veri akışı bulunmuyor.

TL ve diğer gelişen ülke paralarının performansı, Lira bugün erken saatlerde en fazla değer kazanan para birimi oldu