Advertisement

CEREN DİLEKÇİ/BLOOMBERG HT LONDRA TEMSİLCİSİ

Pandemi, küresel çapta tüm sektörlerde olduğu gibi perakende giyim sektöründe de büyük bir dönüşüm yaşanmasına neden oldu. 2020’nin ilk yarısında giyim devleri rekor sayıda mağaza kapattı, sektörde satışlar sert düşüş kaydetti. Pandemiyle birlikte düşük performans sergileyen mağazaları kapatıp online satışa yönelim arttı.

Dünyanın en büyük giyim perakendecisi Inditex grubun 2019’un başında 7 bin 500 olan mağaza sayısı 6 bin 657’ye gerilemiş durumda. Bu dönemde grup, Çin'deki mağalazalarının yüzde 40’ını kapattı. Mağaza sayısını azaltarak online tarafa ağırlık vermesiyle satışları pandemi öncesi seviyenin de üzerine çıktı.

Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho gibi markaları bünyesinde bulunduran grubun itici gücünü Zara oluşturuyor. Gelirlerinin üçte ikisi Zara’dan geliyor.

Online tarafa yoğunlaşan grup, 3. çeyrekte online satışlarını yıllık bazda yüzde 28 oranında artırdı, satışlar 2019’un aynı döneminin 2 katına çıktı. Toplam satışlar içerisinde online satışların payını yüzde 32’ye çıkaran şirket, 2020-22 döneminde online tarafta 1 milyar euroluk yatırım yapma sözü verdi.

Satışları yıllık bazda yüzde 37 artışla 19,3 milyar euro seviyesine çıkarken, net karı 2,5 milyar euro ile dört katına çıktı.

Satışlarındaki artışa rağmen kar marjı beklentilerin altında kaldı

Üçüncü çeyrekte kaydettiği güçlü performansa rağmen hisseleri bilanço sonrası yüzde 3,5 oranında düşüşle 28 euroda işlem görüyor. Yatırımcıları mutlu etmeyen nokta, şirketin brüt kar marjının beklentilerin altında kalmış olması. Inditex CEO’su Pablo Isla, 7 yılın zirvesine çıkan brüt kar marjı performansının kendisini çok mutlu ettiğini söylese de yatırımcılar aynı görüşte değil. Grubun 3. çeyrekte brüt kar marjı yüzde 60.9 ile beklentinin altında gerçekleşti, piyasa katılımcıları yüzde 57,5 olan kar marjı öngörüsünü de düşük buldu. Bloomberg Intelligence analistleri, FAVÖK’ün beklentilerin altında kalması nedeniyle grubun yıllık tahminlerinde aşağı yönlü revizyonu olası görüyor.

Bloomberg’un analist beklentileri, hisse için 15 al, 14 tut, 5 sat tavsiyesi içeriyor. Aralık ayı başında JP Morgan gruba ilişkin değerlendirmesinde, enflasyonist baskılar nedeniyle FAVÖK tahminini düşürdü. Yakın döneme dair öngörülen risklere rağmen grubun rakipleri arasında daha iyi performans sergilemesini bekliyor. Kurumun 34 euro hedef fiyatla "Al" önerisi bulunuyor.

Enflasyonist baskıların yanısıra omikron kaynaklı kısıtlama beklentileri yakın dönemde şirket için risk teşkil eden unsurların başında geliyor.