Advertisement

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti Davos Zirvesi’nde Bloomberg HT’ye konuştu. Chakrabarti, Türkiye’de bu yıl 1 milyar euroluk bir yatırım yapabileceklerini söyledi.

Chakrabarti ‘nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“ABD ve Çin’in anlaşması çok umut verici... Jeopolitik anlamda endişeler de var ama genel anlamda büyüme teşvik edilsin diye insanlar yapısal reform arıyor.  Ülkelerimizin çoğunda büyümenin geri geldiğini görüyoruz. Daha fazla reform hayata geçiriliyor ve bu da EBRD’nın daha fazla yatırım yapmasına teşvik ediyor.  Geçen seneki yatırımlarımızın yüzde 46’sı yeşil ekonomi bazlıydı”

“2019’da rekor yatırım seviyesine ulaştık ve 10 milyar euroluk bir yatırımımız oldu. 2020’de de yatırım seviyemizin artmasını bekliyoruz.  Özellikle odaklanmak istediğimiz ülkelerde geçiş boşluğunun olmasına önem veriyoruz. Yani ticari bankalarının risk almadığı yerlerde olmak istiyoruz”

“2020 büyük bir yıl olacak. Türkiye bizim gelecek planımızda olmaya devam edecek. Sahraaltı Afrika tarafına Kademeli olarak genişleyeceğiz. Türkiye’de dâhil hissedarlarımızla karar vereceğiz ancak Türkiye’de bunu destekleyecektir”

“Geçen Türkiye’de 1 milyar euroluk yatırımımız ve 35 projemiz vardı. Türkiye bizim en büyük piyasalarımızdan bir tanesi aynı şeyi Sahraaltı ülkelerinde de yapabiliriz”

“Bu yıl Türkiye’de yüzde 2.5’lık bir büyüme bekliyoruz. Yatırım ikliminde bazı iyileşmeler olacaktır. En azından 1 milyar euroluk bir yatırım daha yapabiliriz. Son iki yılda yaklaşık 70 proje yaptık ve 2 milyar euroluk bir yatırım yaptık”