Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Bloomberg HT’ye konuk olan EBRD Türkiye Başkan Vekili Şule Kılıç, EBRD'nin Enerjisa'ya elektrikli araç şarj ve elektrik dağıtım ağının iyileştirilmesine yönelik finansman sağlaması hakkında yorumda bulundu.

Kılıç, “Birçok ilki Enerjisa ile gerçekleştirme şansı bulduklarını” ve yatırımlara en uygun şekilde uzun vadede kredi sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Enerji ve enerji güvenliği konusunun önemini 2022'de gördüklerini belirten Kılıç, öncekilerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek olacağını kaydetti.

Kılıç, yenilenebilir enerjinin üretiminin yanında dağıtımının da önemli bir husus olduğunun altını çizdiği konuşmasında, “İklim değişikliğini bir risk olarak değerlendirmek zorundayız.” dedi.

Enerjisa/Pınar: Temettü politikasında bir değişiklik öngörmüyoruz

Bloomberg HT’ye konuk olan Enerjisa Enerji CEO'su Murat, pandemiden beri dünyada her devletin ajandasında enerjinin gündemde olduğunu söylediği konuşmasında, 2023'ün ilk yarısında da yatırımlara devam edeceklerini söyledi.

EBRD finansmanının TL referans faizi ile yapıldığını söyleyen Pınar, “Yatırımları çok önemsiyoruz, geçen yılki yatırımımızı TL bazında iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Temettü politikasında bir değişiklik öngörmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

EBRD'den Enerjisa'ya 110 milyon dolarlık finansman

EBRD bugüne kadar elektrikli araç şarj istasyonu ve dağıtık enerji üretimi alanındaki en büyük finansmanını Enerjisa Enerji'ye sağlamıştı. Banka ve şirket, 10 Ocak’ta 2 milyar lira (yaklaşık 110 milyon dolar) finansman anlaşmasına imza atmıştı.

Finansmanın imza töreni sonrasında açıklama yapan EBRD Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad, söz konusu finansmanın bankanın faaliyet gösterdiği ülkelerde bugüne kadar elektrikli araç şarj istasyonu ve dağıtık enerji üretimi alanında sağladığı en büyük finansman olduğunu ifade etmişti.