Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yatırım, enerji krizi ve enflasyon hakkındaki görüşlerini paylayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, en büyük endişelerinin enerji krizi olduğunu ve enerji güvenliği sağlayabilmek için çok fazla destek sağladıklarını belirtti.

Bloomberg HT’ye konuşan Renaud-Basso “Türkiye en fazla yatırım yaptığımız ülke. Burada aktivitelerimizi 2009 yılında başlattık ve o dönemden beri 17-18 milyar euroluk bir yatırım yaptık. Bu çok büyük bir yatırım oranı. Yalnızca geçen yıl 2 milyar euroluk yatırım yaptık. Bu, bizim Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız en yüksek yatırım seviyesi olarak gerçekleşti ve çok sayıda yeni yatırımımız var. Bu yılın başından beri 1 milyar euroluk yatırımımız oldu. Bundan sonra da farklı projelere yatırım yapma planlarımız var. Bunun içinde İstanbul’daki metro hattı da var” dedi.

En büyük endişemiz enerji krizi

Renaud-Basso, “Avrupa’daki resesyon bizim aktivitelerimizi ve ülkelerdeki operasyonlarımızı etkiler. Biz zaten Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerle de çalışıyoruz. Bunun dışında, operasyonlarımızı ilerlettiğimiz bazı ülkelerin AB ülkeleri ile çok yakın ticaret ilişkileri var. Almanya'da olan bir şeyin Türkiye’yi de etkileyebileceğini biliyoruz. En büyük endişemiz enerji krizi. Gaz ve petrol tarafında fiyatlar çok yükseldi. Enerjiye erişim konusunda büyük endişe ve belirsizlikler var. Ülkelerin bu zorluklarla baş etmesine yardımcı olmak gerekiyor. Enerji güvenliğini sağlayabilmek için çok fazla destek sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Mevcut durum yeşil enerjiye geçebilmek için büyük teşvik

Renaud-Basso, “Mevcut durum yenilenebilir enerjiye geçebilmek için çok büyük teşvik oluşturuyor. Yatırımlarımızın yüzde 50’sini yeşil enerjiye yapmak gibi bir hedefimiz var. Büyümeyi uzun vadede güvence altına alabilmek için enerji güvenliğine sahip olmanız gerekiyor. Türkiye’de geçtiğimiz yıl Paris anlaşması ile çok önemli bir adım atıldı“ ifadelerini kullandı.

Enflasyonun ve TL’deki değer kaybının belirsizlik yarattığını ifade eden Renaud-Basso “Enflasyon seviyesi çok yüksek. Türk lirasındaki değer kaybı da önemli bir faktör. Bu, daha oynak bir ortam yaratıyor ki bu da yatırımcıların yönetebilmesi için kolay bir ortam değil. Yabancı yatırımcıların daha ihtiyatlı davrandığını görüyoruz. Bu da dikkat etmemiz gereken önemli bir parametre olarak karşımıza çıkıyor" değerlendirmesini yaptı.

Renaud-Basso, kadın girişimcilere desteği sürdüreceklerini kaydetti.