Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi- 6 Kasım 2019

1- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni'ne katılacak.

(Ankara/13.30)

2- Japonya'daki temaslarını tamamlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Sosyal İçermenin Geliştirilmesinde Parlamentoların Rolü" başlıklı MIKTA Parlamento Başkanları 5. Danışma Toplantısı’na katılmak üzere Meksika'ya gidecek.

(Tokyo)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, devlet korumasından yararlanmış gençlerin kamu kurumlarına yerleştirileceği atama törenine katılacak.

(Ankara/14.30)

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm ve bazı projeler ile ilgili incelemelerde bulunacak, STK temsilcileri, muhtarlar, kanaat önderleri ve il genel meclisi üyeleriyle bir araya gelecek, İl Değerlendirme Toplantısı'na iştirak edecek.

(Ağrı/10.30/13.30/15.00)

3- Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'na katılacak.

(İstanbul/17.00)

4- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca düzenlenecek "Türkiye Mezunları Kapasite Geliştirme Eğitim Programı"na iştirak edecek.

(Ankara/14.30)

5- TBMM'den

- Genel Kurulda, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifi görüşülecek.

- Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bütçe Kanunu Teklifi ve Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin Geneli ile Sayıştay Raporları ele alınacak.

(TBMM/14.00/10.00)

EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ATO Congresium'da düzenlenecek 12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'na (EIF) katılacak.

(Ankara /10.00)

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çin'den yola çıkıp Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treni China Railway Express'in Ankara Garı'ndan uğurlanması törenine iştirak edecek.

(Ankara/14.30)

3- Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kocaeli Bilim Merkezi ve SANTEK 2019, TÜYAP 6. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret edecek.

(Kocaeli/11.00/12.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Türkiye'nin ABD ve Rusya ile Suriye konusunda vardığı mutabakatlara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Ankara)

2- Irak'ın başkenti Bağdat ve güney kentlerindeki hükümet karşıtı gösteriler takip ediliyor.

(Bağdat)

3- Lübnan'da hükümetin yeni vergiler getirme girişimine karşı başlayan kitlesel protestolar izleniyor.

(Beyrut)

GÜNCEL

1- Çocukları dağa kaçırılan ailelerin HDP İl Başkanlığı önündeki oturma eylemine ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Diyarbakır)

2- FETÖ davaları

- 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 asker ile bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının "mahrem imamı" konumundaki 14 sivilin de aralarında bulunduğu 52 sanığın yargılandığı dava, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülecek.

(İstanbul/10.00)

3- Kocaeli'de Kefken açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 24 kişinin öldüğü kazaya ilişkin haklarında dava açılan 5'i tutuklu 14 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(Kocaeli/09.30)

AA